Život na dolním toku řeky Moravy

Realizátor projektu: Region Podlluží, svazek obcí

Zahraničný partner projektu: Obec Brodské, Základná škola Brodské

K usporiadaniu prvého ročníka tejto remeselnej a výtvarnej dielne viedla autorský kolektív managementu zväzku obcí Regionu Podluží myšlienka stvárnenia a uchovania tradičných hodnôt pohraničnej oblasti dolného toku rieky Moravy. Práve Morava rozdeľuje túto oblasť na dve autonómne časti - územie obcí Regionu Podluží na českej strane a západnú časť regiónu Horné Záhorie na strane Slovenska.

Zámerom remeselnej a výtvarnej dielne však nebola len snaha o umelecké vyjadrenie historických, kultúrnych a prírodných prvkov tejto oblasti, ale tiež dosiahnutie určitej konfrontácie jednotlivých ztvárňovacích techník, hlbšie poznanie aspektov života v oblasti dolného toku Moravy a nadviazanie vzájomnej komunikácie a stretávanie obyvateľov s predpokladom prelomenia vznikajúcej umelej bariéry niekoľkých posledných rokov.

Práve najmladšia generácia, ktorá sa v budúcnosti stane základným nositeľom tradičných hodnôt územia a bude tak prispievať k ich uchovaniu, sa javí ako ideálna cieľová skupina, na ktorú by mal byť projekt remeselnej a výtvarnej dielne zameraný. Žiakom základných škôl je tak umožnené nielen vidieť a vyskúšať si niektoré tradičné techniky, ale tiež si rozšíriť svoje vedomosti o rodnom kraji, o kraji za riekou Moravou, o spoločnej histórii, kultúre a prírode, ktorá ich obklopuje.

Realizácia týždennej remeselnej a výtvarnej dielne Regionu Podluží bola pôvodne plánovaná na jesenné dni roku 2006. Presunula sa však na teplejšie jarné obdobie roku 2007, čo umožnilo využiť národopisný areál v Tvrdoniciach. Dielňa prebiehala od 22. do 25. mája a zúčastnilo sa na nej 300 žiakov základných a materských škôl, z toho 40 detí bolo zo Základnej školy Brodské. Mohli vidieť ukážky a osvojiť si základné techniky používané pri vyškrabovaní kraslíc, maľovaní stužiek a ornamentov, pletení z prútia, drôtikovaní, kreslení a maľbe, vyskúšať si prácu s keramickou hlinou a vidieť pracovné postupy pri umeleckom spracovaní dreva či prácu na hrnčiarskom kruhu.

Súčasne prebiehala i výtvarná súťaž žiakov základných škôl. Žiaci mohli svoje práce prihlasovať do štyroch kategórií, rozdelených podľa veku a témy. Témy boli "Zvyky a tradice" a "Krajinné a přírodní bohatství". Prihlásených bolo 250 prác, odborná porota udelila 17 cien.

Teší nás, že niektoré ceny si odniesli i deti z našej školy:

Kristína Hačundová - 1. ročník - 3. miesto v kategórii 1. B

Róbert Jurkovič - 9. ročník - 3. miesto v kategórii 2. B

Dominika Hladíková - 5. ročník - 4. miesto v kategórii 2. B

Remeselná a výtvarná dielňa "Život na dolním toku Moravy" bola zavŕšená, za účasti pozvaných hostí, v piatok slávnostnou vernisážou. Po vyhlásení víťazov regionálnej výtvarnej súťaže a odovzdaní cien bola galéria remeselnej a výtvarnej dielne sprístupnená širokej verejnosti. V programe vystúpil detský folklórny súbor Jatelinka z Moravskej Novej Vsi so svojou cimbalovou hudbou. Galéria remeselnej a výtvarnej dielne bola otvorená až do nedele 10. júna 2007. Výrobky, ktoré žiaci vytvorili, sú vystavené vo vestibule našej školy.

Poďakovanie patrí nielen žiakom, ktorí sa zapojili, ale i p. Marcele Antálkovej, p. Eve Libušovej,  p. Dušanovi Barkócimu, p. Viliamovi Andraščíkovi a Tomášovi Palkovičovi.