Strom života
- v projekte Strom života je naša škola zapojená už ôsmy rok pod vedením Mgr. Hany Neoveskej
- venuje sa environmentálnej výchove, ochrane prírody, organizuje vychádzky po turistických trasách, cykloturistike
- žiaci sa zapájajú do projektov Kyslý dážď, Ozón, Lišajníky a Týždeň pre Zem
1. Kyslý dážď
Meranie dažďov prebieha dvakrát do roka - jesenné a jarné meranie. Do záznamových kariet deti značia počet spadnutých zrážok, znečistenie dažďovej vody, pH a smer vetra. Pred meraním sa žiaci za pomoci pokusov oboznámia so zásaditými a kyslými kvapalinami - ocot, citrónová šťava, rajčinový pretlak, rozpustený prášok do pečiva.
2. Lišajníky
Projekt prebieha v mesiaci apríl. Žiaci vo vybraných lokalitách zisťujú výskyt lišajníkov, ktoré sa vyskytujú na vybraných drevinách - listnaté, ihličnaté a ostatné. Deti s pani učiteľkou si dreviny vybrali v školskom parku, na bagrovisku za železničným priecestím a v parku pri hasičskej zbrojnici. Zistili, že sa u nás vyskytujú kôrovité a lupeňovité lišajníky rôznych farieb - zelená, žltá, sivá). Na niektorých drevinách sa vyskytujú až v 50%. Pri meraní im pomáha rámik s otvorom 15 x 15cm, lupa a predchádzajúce znalosti a vedomosti z encyklopédií. Lišajníkov je v našom kraji dostatok, lebo v okolí 10 km sa nenachádza priemyselná oblasť.
3. Ozón
Cieľom tohto projektu je zistiť rozsah znečistenia ovzdušia. V marci vysadia semienka tabaku amerického. Postupne dorastá do požadovanej veľkosti . 26. mája vysadia rastlinku do voľného priestranstva, kde v priebehu 4 týždňov pozorujú a zapisujú prírastok listov. Pozorujú výskyt škvŕn na listoch. Tieto škvrny sa podľa znečistenia zväčšujú. Rastlinky dorastajú do výšky 1 - 1,5 m, majú malý ružový kvet.
Cieľom žiakov našej školy bolo dopestovať rastliny kultivaru typu BEL - W3 a BEL - B. Problém zvýšenia ozónu pozorujeme najmä v lete, preto si museli rastliny predpestovať na jar. Samotné pozorovanie prebiehalo v čase 26. mája až 16. júna. Žiaci zapisovali počet listov, výšku rastliny a poškodenie listov.
4. Týždeň pre Zem
V tomto školskom roku žiaci našej školy pracovali na projekte "Vtáky". Riešili úlohy, ekotest, pracovné listy. Úlohy boli zamerané na výskyt vtákov v našom okolí, v školskom parku, žiaci sa zúčastnili besedy s ornitológom v Adamove, skladali vtáčiky z papiera, robili nástenku, súťaž, na internetových stránkach museli nájsť skladačku a poskladať obrázok. V tejto súťaži skončili žiaci našej školy na peknom 13. mieste v rámci celého Slovenska.
Beseda s ornitológmi
V piatok 11. 5. 2007 sa žiaci 1. stupňa krúžku Strom života zúčastnili besedy s ornitológmi zo Slovenského ornitologického ústavu na štrkoviskách v Adamove. Cieľom stretnutia bolo pozorovanie vtáctva, ktoré žije pri vode.
Do Adamova išli na bicykloch. Trasa viedla po starej adamovskej ceste. Na mieste stretnutia dostali žiaci ďalekohľady. Oboznámili sa, ako s nimi treba pracovať. Pozorovali labute, husi, kačice, rybára a čajky. Ornitológovia žiakom zaujímavo porozprávali o správaní vtákov, sfarbení peria a spôsobe života.
Z ornitologickej veže pozorovali vtákov pri jazere, kde mohli vidieť celé vtáčie rodiny. Zbadali, ale aj počuli trsteniarika obyčajného. Vtáky poznali z atlasov vtákov alebo z vychádzok. No pozorovanie cez ďalekohľady žiakov veľmi zaujalo.
Potom prešli na bicykloch k adamovskému splavu. Na poli sa pásol kŕdeľ divých husí. Na brehu Moravy stála volavka sivá a čajky. Pozorovali okolitú prírodu.
Žiakom sa výlet, beseda a hlavné zaujímavé pozorovanie vtáctva páčilo.
Podobný výlet organizujeme pre žiakov 6. ročníka dňa 18. mája 2007.
Fotografie z tohto pekného podujatia nájdete vo fotoalbume.
"Staň sa Dunajským majstrom umenia"
Žiaci 2. ročníka sa zapojili do medzinárodnej súťaže pre školy "Dunajský majster umenia 2007".
Medzinárodná komisia na ochranu Dunaja v roku 2004 vyhlásila 29. jún "Dňom Dunaja". Každoročne sa v tomto termíne usporiadavajú rôzne akcie. V tomto školskom roku sa rozhodla i naša škola, že sa do týchto akcií zapojí. Žiaci 2. ročníka s p. uč. Mgr. Hanou Neoveskou sa prihlásili do medzinárodnej súťaže "Staň sa Dunajským majstrom umenia". Ich úlohou bolo zorganizovať výlet k Dunaju alebo jeho prítoku, počas ktorého žiaci mali tvoriť umelecké diela v priamom kontakte s riekou. Žiaci mohli použiť iba materiál, ktorý poskytuje rieka. To znamenalo vytvoriť sochy, obrázky, mozaiky alebo koláže z materiálov ako naplavené drevo, kamene, trstina, blato a iné. Všetko záviselo na ich fantázii. Naše deti sa nechali inšpirovať prírodou a vytvorili krásne diela, ktoré si môžete pozrieť vo fotoalbume.
V národnom kole tejto medzinárodnej súťaže obsadili 3. miesto naši žiaci - Nikolas Kolínek a Martin Čulen, ktorí získali i vecné ceny. Blahoželáme!
Kyslé dažde 2009
V tomto školskom roku sme sa opäť zapojili do projektu "Jarné meranie dažďov". Podľa možností a schopností členov sme merali zrážky od 22. marca do 15. apríla. Mladší žiaci 2. ročníka merali len množstvo zrážok. Starší členovia 4. ročníka merali aj smer vetra, pH, zrážky v ml, znečistenie. V tomto období pršalo len 4 dni. Aktivita sa žiakom páčila. Vyhodnotenie celkového merania zrážok nám zašle Občianske združenie Stromu života.
Lišajníky 2009
Projekt prebiehal v mesiaci apríl. Žiaci pozorovali výskyt lišajníkov na drevinách v rôznych lokalitách našej obce - školský park, bagrovisko, park pri hasičskej zbrojnici, staré rameno Moravy. Lišajníky sú bioindikátory čistoty ovzdušia. V našom okolí sa zatiaľ vyskytuje dostatočné množstvo lišajníkov, pretože sa tu nenachádza žiadna priemyselná zóna, nie je tu továreň, spaľovňa a iné podnety na znečistenie ovzdušia. V našej lokalite sa vyskytujú lupeňovité, kríčkovité lišajníky rôznych farieb.