12.4. medzi nás opäť zavítali deti z folklórneho súboru Brodčánek. Tento krát sa nám predstavili predveľkonočným pásmom. Priblížili nám zvyky, spojené so Smrtnou a Kvetnou nedeľou. Najskôr zaspievali pieseň : Smrt, smrt ukrutná, kyselica nechutná, kyselicu zíme a smrt utopíme. Smrť utopili v najbližšom potoku, či barine. Kvetná nedeľa sa spája s vyzdobeným letečkom, pri ktorom nám zaspievali a zatancovali. Zaželali všetkým dievčatám veľa šibačov a chlapcom veľa maľovaných vajíčok.
Novinky
Predveľkonočné zvyky
Farebná paleta
Centrum voľného času v Skalici vyhlásilo výtvarnú súťaž Farebná paleta, do ktorej sa so svojimi výtvarnými prácami zapojili aj žiaci našej školy. Do súťaže bolo spolu prihlásených 188 prác, rozdelených do troch kategórií. Žiaci našej školy Dávid Hnát z 1. A a Sherrin Kartusoffová z 8. ročníka získali za svoje práce čestné uznanie. Srdečne blahoželáme!
VIDA science centrum
22. apríl je každoročne venovaný našej Zemi. Tento rok sme sa so žiakmi piateho, šiesteho a siedmeho ročníka rozhodli zamerať na vznik našej planéty a vlastne celej galaxie. S týmto cieľom sme v piatok 5. apríla navštívili Planetárium v Brne. Žiaci si najskôr prezreli nočnú oblohu v rôznych ročných obdobiach. Dozvedeli sa, čo je to mliečna dráha a pohľadali niektoré základné súhvezdia. Potom bol žiakom pustený program Hvězdný cirkus v ktorom sme zaleteli do minulosti, dostali sme sa do času pred veľkým treskom, v ktorom vznikla naša galaxia. Prežili sme prvé mikro-sekundy, kedy bol vesmír, len ako hustá polievka. Videli sme výbuch supernovy, vznik nových planét a hviezd. Taktiež sme sa dozvedeli, ako sa začali vytvárať jednotlivé chemické prvky.
Ďalším bodom programu exkurzie bola návšteva zážitkového centra pre vedu – Vida centrum. Tam sme sa zúčastnili Science show – detonátor. Následne dostali žiaci rozchod a každý mohol sám skúmať jednotlivé exponáty. V areáli sa nachádza 170 exponátov z rôznych oblastí vedy a techniky. Žiaci zažili príjemný deň plný pokusov a experimentov a dúfame, že si z neho odniesli oveľa viacej ako len zábavu.
Odkaz na video trailer Hvězdný cirkus:
Letom literárnym svetom
Centrum voľného času Skalica pripravilo pre žiakov základných škôl okresu Skalica literárnu súťaž „Letom literárnym svetom“. Do súťaže sa zapojilo 60 detí so 62 prácami. Naši šikovní žiaci súťažili s poéziou i prózou. Porota rozhodla o víťazoch:
II. kat. 4.-5.ročník – poézia 2. miesto Sabina Ručkayová
III. kat. 7.-9.ročník - poézia 3. miesto Naďa Kocáková
3. miesto Tomáš Praženka
próza 3. miesto Petra Marčišovská
Gratulujeme víťazom a dúfame, že budú svoj talent ďalej rozvíjať.
Jarné upratovanie
V piatok 5. apríla 2019 sa naša škola zapojila do akcie "Upracme spolu svoju obec a jej okolie", ktorú vyhlásili poslanci OZ a Obec Brodské. Žiaci a zamestnanci školy upratali areál školy a jeho okolie - odstránili zvyšné lístie, suché konáre, kamene, upravili priestor pri sochách Cyrila a Metoda, poumývali lavičky a stojany na bicykle, pozametali chodníky a vyčistili ich od buriny. Výsledkom bola nielen upravená časť obce Brodské, ale aj poznanie, že naše deti sú šikovné a pracovité (ak chcú).
Školská knižnica
Školskú knižnicu navštevujú a využívajú žiaci našej školy počas vyučovania na všetkých predmetoch. Obsahuje 5193 knižničných jednotiek, z toho odbornej literatúry 676 a krásnej literatúry 4517. V priestoroch knižnice sa konajú školské kolá Hurbanovho pamätníka, vyučovacie hodiny, výstavy kníh, aktivity k významným udalostiam počas roka. V kalendárnom roku 2018 bolo zaznamenaných 873 výpožičiek, z toho odbornej literatúry 281 a krásnej literatúry 592. Kultúrno-spoločenských podujatí pre užívateľov - žiakov bolo usporiadaných 35. Počas roka podľa možnosti a potrieb dopĺňame knihy tak, aby boli knihy dostupné na vyučovacích hodinách pre každého žiaka.
Marec - mesiac knihy - 2. ročník
Počas hodín čítania sa druháci zatúlali do sveta ľudových rozprávok. Z veľkého množstva si vybrali obľúbenú rozprávku MEDOVNÍKOVÁ CHALÚPKA v podaní Pavla Dobšinského. V rámci niekoľkých hodín čítali, pracovali na projekte, vyrobili bábky, kulisy a zahrali si divadielko.
Marec - mesiac knihy 1. B
V tomto období pomaly končí u prvákov šlabikárové obdobie. Aj keď im zostáva prebrať ešte zopár písmeniek, mnohí z nich už dokážu veľmi pekne čítať. Pri príležitosti Marca – mesiaca knihy, žiaci I. B navštívili Knižnicu v Brodskom. Prezreli si knihy, oboznámili sa s činnosťou knižnice a pani knihovníčka im prečítala rozprávku Ako si korytnačka a opica rozdelili strom. V škole na hodine slovenského jazyka sa žiaci pokúsili o prvú samostatnú písomnú reprodukciu počutého textu, ktorú na hodine výtvarnej výchovy doplnili ilustráciou. Pochvalu si zaslúžia všetci žiaci najmä za písomnú reprodukciu textu.
Marec - mesiac knihy - 1. A
19. marca žiaci si žiaci 1.A čítanie a písanie spojili s výtvarnou výchovou v rámci blokového vyučovania. Najskôr sa na čítaní oboznámili s rôznymi druhmi kníh, formou hádaniek dopĺňali rozprávkovú postavu do rozprávky a naopak rozprávke priradili správnu postavu. Na ďalšej hodine navštívili miestnu ľudovú knižnicu. Oboznámili sa s jej priestormi, tiež sa dozvedeli ako sa z nich môžu stať čitatelia. Pani knihovníčka im prečítala filipínsku rozprávku Ako si korytnačka a opica rozdelili strom. Na výtvarnej výchove sa dozvedeli kto je to ilustrátor a čo robí. Aj zo žiakov sa stali malí ilustrátori a nakreslili pekné ilustrácie k tejto rozprávke.
Vítame jar
20. marca sme privítali prvý jarný deň, hoci zima nás nechce tohto roku opustiť a stále sa prebúdzame do chladného rána. Dni sa však predlžujú, po studených ránach sa cez deň ukáže slnko a zohreje studený vzduch. Začínajú pučať stromy, vyrastajú prvé lístočky, tráva začína rásť. Vonku počuť spev vtákov, ktoré sa postupne vracajú z teplých krajín.
A v tomto jarnom období sme sa rozhodli skrášliť vestibul a iné priestory školy. Na hodinách techniky, výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania sme opäť využili rôzne materiály na výrobu jarnej výzdoby.
Svetový deň vody - II. stupeň
Dňa 22. marca sme si v škole pripomenuli Svetový deň vody. Prvý Svetový deň vody sa uskutočnil 22.3.1993 a odvtedy je jeho cieľom neustále pripomínanie dôležitosti a významu vody a motivovanie ľudí k jej ochrane a šetreniu. Voda je najrozšírenejšou a najdôležitejšou látkou na svete, bez ktorej by život na Zemi nebol možný. Na vyučovaní sa žiaci venovali tejto téme, aby si pripomenuli jej dôležitosť. Okrem rôznych školských aktivít na hodinách sme sa dohodli na modrobielom oblečení a zvečnili sme našu symbolickú „kvapku“. A aký odkaz si z dnešného dňa odnášame?
- Nezabudnite šetriť vodu doma, v škole, v práci.
- Nenechávajte ju dlho tiecť.
- Ak vám zostane v pohári voda, ktorú ste nestihli vypiť, polejte ňou kvety.
Každá jedna kvapka sa počíta!
22. marec 2019 – Svetový deň vody - I. stupeň
Cieľom Svetového dňa vody je upriamiť pozornosť svetovej verejnosti na vodu, ktorá je pre život na Zemi nenahraditeľná a ovplyvňuje všetky jeho sféry.
Tento deň si pripomenuli aj žiaci I. stupňa Základnej školy v Brodskom. Zopakovali si vedomosti z prvouky a z prírodovedy o význame vody pre život, pozreli si prezentáciu o kolobehu vody „Kvapka a jej cesta“. Získané vedomosti uplatnili v praktických činnostiach. Prváci vyrobili z plastelíny vodné spoločenstvo a kvapky vody s informáciami o význame vody. Starší žiaci nakreslili rôzne zdroje vody, ktoré sa nachádzajú v našom blízkom okolí. Vyjadrili svoj názor, ako s vodou nakladať, správne ju využívať a zbytočne s ňou neplytvať. Všetci žiaci dostali za odmenu modrý náramok s kvapkou, symbolom čistej vody.
Ponožkový deň
Dňa 21. marca si pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. Aj naša škola sa zapojila do Ponožkovej výzvy, kde symbol rozdielnych ponožiek má jednoduché vysvetlenie. Ponožky pätami k sebe do tvaru X vytvoria symbol poruchy chromozómu. Pretože je to 21. chromozóm a naviac je ztrojený, je jasné prečo je Svetový deň Downovho syndrómu práve 21.3.
Florbalový turnaj
Dňa 15. 3. sa uskutočnil Florbalový turnaj na SOŠ J. Čabelku v Holíči. Zúčastnilo sa ho 8 družstiev. V silnej konkurencii holíčskych a skalických škôl skončili naši žiaci v zložení Marek Koky, Marek Klena, Tomáš Praženka, Lukáš Halás, Michal Balúch , Lukáš Hesek, Tomáš Knap a Samuel Jurka na 5.mieste.
Beseda so spisovateľkou Zdenkou Lacikovou
Pri príležitosti „Marec - mesiac knihy“ sa dňa 13. 3. uskutočnila beseda so spisovateľkou z nášho regiónu Zdenkou Lacikovou. Pani Laciková nás oboznámila so svojou tvorbou pre deti a dospelých. Spolu vydala už 16 kníh. Naši žiaci zarecitovali ukážky z jej tvorby. Ďakujeme pani Lacikovej za príjemný kultúrny a umelecký zážitok.
Vráťme knihy do škôl
V tomto školskom roku sme sa zapojili do projektu „Vráťme knihy do škôl“. Bolo odoslaných 8856 príspevkov z celého Slovenska. Naša škola získala krásne ocenenia. Formou elektronického žrebovania získali ocenenie z prvého stupňa Leo Čulen a z druhého stupňa Linda Lesáková. Cenu knižného anjela získala pani učiteľka Mgr. Lenka Šimková a zároveň sme sa stali 10. najaktívnejšou školou na Slovensku. Pochvala patrí všetkým zúčastneným žiakom.
Volejbal zmiešaných družstiev
Dňa 22.2. sa na SOŠ Čabelku uskutočnil Turnaj vo volejbale zmiešaných družstiev. Naši žiaci v zložení Marek Koky, Marek Klena, Tomáš Praženka, Lukáš Hesek, Samuel Jurka, Jana Hačundová, Viktória Čulenová, Sherrin Kartusoffová a Petra Marčišovská sa umiestnili na 4. mieste. Ďakujeme za reprezentáciu školy.
Scratch cup
Vo februári tohto roku sa konal už 5. ročník súťaže Scratch cup, ktorého úlohou je preveriť šikovnosť a vedomosti žiakov z oblasti programovania v programátorskom prostredí Scratch. Žiaci mali za 90 minút vyriešiť tri zadania. Prvé zadanie bolo zamerané na kreslenie obrázkov pomocou čiarovej grafiky. V druhej úlohe vytvárali animáciu a tretia, najnáročnejšia, bola zameraná na komplexné využitie poznatkov z programovania. Našu školu reprezentovali žiaci siedmeho ročníka: Katarína Čulenová, Sofia Starychová, Michal Balúch, Lukáš Halás a Samuel Valla, za čo im ďakujeme.
Divadelné predstavenie Malý princ v trnavskom divadle
Poetický príbeh o stretnutí pilota a Malého princa v rozľahlej púšti si pozreli naši žiaci v Divadle Jána Palárika v Trnave. Je to najznámejšie literárne dielo francúzskeho spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho a zároveň jeden z najznámejších rozprávkových príbehov modernej svetovej literatúry. Za pomoci podmanivej hudby a pôsobivých výtvarných obrazov ožil tento krásny príbeh na divadelnom javisku.
Malý princ, úprimná a krehká bytosť, k nám prichádza zo vzdialených svetov, aby nám vyjavil svoje tajomstvá. Prostredníctvom prostej detskej optiky nám ukázal základné životné hodnoty a pomohol nám spoznať veci, ktoré je možné vidieť iba srdcom a poukázal na to, v čom spočíva prosté šťastie. Antoine de Saint-Exupéry napísal príbeh plný hlbokých myšlienok, ktorý popisuje zvláštny kontrast medzi detstvom a dospelosťou.
Fašiangy, fašiangy
Už sa fašang krácí, už sa nenavrácí - Výchova k manželstvu a rodičovstvu a Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra sú prierezové témy, ktoré sa v ZŠ prelínajú takmer vo všetkých predmetoch. Posledný deň pred jarnými prázdninami sa nám detský folklórny súbor predstavil pásmom zvykov – Fašiangy, Fašiangy . Vo fašiangových maskách Starej ženy, Prespanky s dieťaťom a Koňa nám priblížili obdobie fašiangov, zvykov, piesní, tancov a symboliky od Troch kráľov po Popolcovú stredu v našej dedine.