Vianoce, kto by ich nemal rád. Čas pokoja, lásky a radosti. Deti si počas vianočnej besiedky vyrobili papierový vianočný stromček a snehuliačika. Vyrobili z krabičiek darčeky a z drevených paličiek ozdoby. Bolo vidieť, že sa na Vianoce veľmi tešia. Všetkým prajeme požehnané Vianoce.
Novinky
Vianočná besiedka 2. ročník
Zima a Vianoce v ŠKD II.
Klopkajú, ťukajú,
na dvere Vianoce,
po roku prišli zas,
všetko sa ligoce.
Hviezdičky šepkajú,
len pozdrav krátky:
ŠŤASTNÉ A VESELÉ VIANOČNÉ SVIATKY!
Čas vianočný
- 8
Pre všetkých nás sú Vianoce najkrajším obdobím roka. Prichádza čas lásky, rodinného pokoja a harmónie, kedy sa rozžiaria vianočné stromčeky i ľudské srdcia. Všetci sa snažíme byť k sebe lepší. Každý z nás rozdáva radosť a šťastie. Každý z nás chce potešiť svojich najbližších.
Žiaci a pedagógovia našej školy prispeli svojou snahou ku krásnej atmosfére Vianoc, vyzdobili triedy a chodby vianočnými stromčekmi, pozdravmi pre najbližších a ozdobami od výmyslu sveta.
Na vychádzke
Na hodinách vlastivedy sa žiaci tretieho ročníka učili ukázať na mape Slovenska svoju rodnú obec a orientovať sa v jej okolí. Naučili sa zhotoviť jednoduchý nákres okolia školy a bydliska. Na vychádzke sa boli pozrieť na novú interaktívnu tabuľu, ktorá je umiestnená na budove obecného úradu. Na tabuli je možné vyhľadať mapu okolia obce, pozrieť fotografie a pozrieť video, na ktorom je letecká prehliadka obce Brodské.
Vianočné pohľadnice
Ako veci fungujú
Deti v súčasnosti považujú mnoho vecí vo svojom okolí za samozrejmosť, ale nevedia na akom princípe sú založené. Tematický celok - Jednoduché stroje na hodinách prírodovedy v 4. ročníku poskytol žiakom nielen vedomosti, ale aj to, ako aplikovať jednoduché stroje v bežných veciach okolo nás . Šikovní štvrtáci Oliver Štepanovský, Adam Jakubec a Simona Jurčáková zhotovili funkčné, jednoduché stoje.
Patrí im pochvala!
Deň počítačovej bezpečnosti
V roku 1988 bol 30. november vyhlásený za deň počítačovej bezpečnosti. Cieľom tohto dňa je upozorniť širokú verejnosť na potrebu ochrany osobných údajov na internete a hlavne na bezpečné používanie sociálnych sietí.
Tretiaci si počas hodiny informatickej výchovy pozreli krátke edukačné video na portáli www.ovce.sk, v ktorom sa dozvedeli o zásadách bezpečnej komunikácie na internete. Po skončení videa sa rozprávali o tom, aké ponaučenie si z neho treba zobrať. V neposlednej rade si povedali niečo málo o bezpečnom vytváraní priateľstiev prostredníctvom sociálnych sietí.
Mikuláš v našej škole
6. decembra ráno zavítal do našej školy Mikuláš spolu so svojím pomocníkom.
Svätý Mikuláš žil v 4. storočí v Myre, kde pôsobil ako biskup. 6. december je spomienkou na jeho dobrotivé činy, pomoc ľuďom v núdzi a na jeho mimoriadnu zbožnosť. Je považovaný za patróna detí.
Žiaci v škole Mikuláša trpezlivo očakávali a prichystali si pre neho pekné básničky a pesničky. Za odmenu im Mikuláš rozdal sladkosti.
Srdečná vďaka, Mikuláš !
Časopis Vrabček
Redakcia časopisu Vrabček v septembri vyhlásila výtvarnú súťaž: Zvieratko, ktoré ma cez prázdniny najviac zaujalo. Veľmi nás potešilo, že medzi vyhodnotenými prácami bola i práca žiaka našej školy. Christiánovi Drahošovi, žiakovi I. ročníka, srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.
Triedime odpad
Naša škola sa vážne zamýšľa nad ochranou životného prostredia. Zamestnanci aj žiaci separujú odpad do odpadových nádob umiestnených na chodbách a vo všetkých priestoroch školy. Škola sa môže popýšiť peknými nádobami na papier, plast a komunálny odpad. Žiaci sú už od prvého ročníka vedení k triedeniu odpadu a k ochrane prírody. Uvedomujeme si, že len správne triedený odpad je možné recyklovať a vrátiť späť do obehu. Svojím správaním prispievame k zdravému životu na našej planéte.
Šikovné rúčky
- 3
Na hodinách techniky sme sa s piatakmi venovali tvorivej činnosti, pri ktorej sa hlavnými aktérmi stali rúčky. Za úlohu dostali priniesť staré látky, z ktorých budú vyrábať ihelníčky. Žiaci pri tvorení prejavili nielen veľké potešenie, ale naučili sa aj niečo nové a starým látkam vdýchli ďalší život. Svojimi výrobkami obdarovali svojich blízkych a urobili im radosť.
iBobor
V roku 2004 bola v Litve založená informatická súťaž, ktorej maskotom sa stal šikovný a usilovný bobor. Postupom času sa súťaž rozšírila do celého sveta. Na Slovensku ju poznáme pod názvom iBobor. Cieľom súťaže je u žiakov základných a stredných škôl rozvíjať kreatívne a logické myslenie.
Z našej školy sa zapojilo 40 žiakov, ktorí súťažili v štyroch kategóriách. Úspešnými riešiteľmi sa stali: Viktória Marčišovská, Filip Šimkovič, Natália Forrová a Ondrej Vrátil. Žiakom za reprezentáciu veľmi pekne ďakujeme a želáme veľa úspechov v ďalších súťažiach.
Deň vojnových veteránov
11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte zaznela posledná salva pri podpise prímeria v Compiégne vo Francúzsku, ktorým sa skončila 1. svetová vojna. Symbolom veteránov je vlčí mak. Prvopočiatky tohto symbolu, ako symbolu nového života, nájdeme v básni „In Flanders Fields“ od kanadského vojenského lekára, podplukovníka Johna McCrae, rodáka z mesta Guelph, v provincii Ontario v Kanade. Zložil ju v máji 1915, keď sa v oblasti západného Flámska zúčastnil druhej veľkej krvavej bitky o belgické mestečko Ypres (22.4. – 25.5.1915). Napriek tomu, že bol vojenským chirurgom, na útrapy a bolesť ranených vojakov, ktorých ošetroval v poľnom obväzisku, si nemohol zvyknúť. Svoju bolesť tlmil písaním básní. Očitý svedok seržant Cyril Allison opísal, že toho rána, keď vial jemný východný vietor, sa červené (divé) maky medzi hrobmi akoby vlnili. V roku 1920 prijali vojnoví veteráni kvet červeného maku za symbol spomienky na vojnové hrôzy.
Dnes si počas tohto dňa spomíname aj na osudy bojovníkov 2. svetovej vojny.
Tento deň je venovaný pamiatke všetkých veteránov, ich hrdinstvu. 11. 11. 2021 sa uskutočnila pietna spomienka pri Pomníku padlých v Brodskom. Červené maky k tohtoročnej spomienke zhotovili žiaci: Alica Antálková, Anabela Štvrtecká, Natália Emrichová, Simona Emrichová, Simona Jurčáková, Veronika Hlaváčová, Filip Čulen, Adam Jakubec a Jakub Smák, ktorí už tretí rok pracujú v záujmovom útvare v rámci projektu „Inovácia metód a výchovno-vzdelávacieho procesu v Brodskom“.
Finančná gramotnosť
- 21
Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti. Hlavnú úlohu pri tejto téme zohráva bezpochyby domáca výchova, ale je veľmi dôležité sa touto problematikou zaoberať aj v škole.
Pri príležitosti Svetového dňa sporenia sme zaradili do vyučovania aktivity, pri ktorých si žiaci rozšírili svoje vedomosti v oblasti financií. Mladší žiaci si prečítali rozprávku O troch grošoch. Naučili sa, aké dôležité je nielen sporiť, ale aj starať sa o svojich blízkych, keď to najviac potrebujú a sami to už nedokážu. Poznávali peniaze, nakupovali, riešili matematické úlohy. Starší žiaci sa oboznámili s históriou peňazí a pomocou rôznych aktivít - Čo kúpim za 5 € ? Koľko to stojí? Čo si túžim kúpiť? Čo urobím, ak dostanem 5 000 € ? Poznám finančné pojmy? Opustený ostrov, Rodina, Vreckové, Cestovná kancelária – si rozšírili svoje spôsobilosti v oblasti finančnej gramotnosti. Jednou zo základných zručností, ktoré by si mali osvojiť už aj deti, je vedieť narábať s osobnými financiami a dodržiavať správnu rovnováhu medzi ich spotrebou a sporením. Najmladší žiaci dostali na pamiatku pokladničku – prasiatko, aby si mohli vyskúšať sporenie v praxi.
Pomôcky pre žiakov
Pre všetky ročníky: výkres A3 - 20 ks, výkres A4 - 20 ks, náčrtník, farebný papier, pomôcky na výtvarnú výchovu, úbor na telesnú výchovu, slovníček, písacie a rysovacie potreby, okrem 9. ročníka notový zošit
1. ročník - 510 - 2 ks, 511 - 6 ks, 513 - 4 ks
2. ročník - 512 - 10 ks, 510 - 1 ks, 513 - 6 ks, 5110 - 1 ks
3. ročník - 513 - 15 ks, 520 - 1 ks, 5110 - 1ks
4. ročník - 520 - 1 ks, 523 - 12 ks, 524 - 4 ks, 5110 - 1 ks
5. ročník - 420 - 1 ks, 460 - 2 ks, 424 - 1 ks, 564 - 7 ks, 524 - 1 ks
6. ročník - 564 - 7 ks, 444 - 1 ks, 460 - 3 ks, 540 - 6 ks
7. ročník - 564 - 7 ks, 524 - 2 ks, 544 - 1 ks, 560 - 1 ks, 540 - 3 ks, 460 - 2 ks, 440 - 1 ks
8. ročník - 544 - 12 ks, 460 - 3 ks, 440 - 2 ks
9. ročník - 544 - 10 ks, 460 - 4 ks
Vzduch a vietor
S tretiakmi sme sa na hodinách prírodovedy učili, aký je vzduch dôležitý pre všetky živé organizmy. Naučili sme sa, že vzduch sa nachádza všade okolo nás a je priehľadný.
Pokúsili sme sa dokázať, že teplý vzduch je ľahší ako studený a preto stúpa hore. Vyrobili sme si nákres papierového hada, vystrihli ho a upevnili na špajdľu pripevnenú na gume. Hada sme položili na teplý radiátor a pozorovali sme, čo sa bude diať. Videli sme, že sa papierový had točil na špajdli, čím sme si naše novonadobudnuté vedomosti overili aj v praxi.
Halloween
- 15
Tak ako na celom svete, aj v našej škole sme venovali čas obdobiu Halloween. Ide o sviatok všetkých svätých. Po celom svete sa slávi 31. októbra. Mnohí asi neviete, že sviatok pochádza z keltského sviatku nazývaného Samhain, ktorým ľudia ukončovali obdobie leta a vítali zimu. Sviatok im dal možnosť komunikovať s duchmi. Na Slovensku je Hallowen veľmi obľúbený pre možnosť byť kreatívny. Mnohí si doma vyrezali strašidelné dyne, vyzdobili nimi príbytky a najviac lákavé bolo vyčarovať si na tvári strašidelnú masku a obliecť si strašidelný kostým. V škole si žiaci okrem toho vyzdobili nástenky v triedach, ale aj vstup do školy.
Medzinárodný deň školských knižníc
- 4
Kniha – najlepší priateľ človeka.
Medzinárodný deň školských knižníc prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc je „Radostná podpora zážitkového učenia školskou knižnicou“.
I naša škola zorganizovala pri tejto príležitosti zaujímavé podujatie. Usporiadali sme výstavku starých kníh a učebníc. Žiaci k tejto výstavke pristúpili veľmi zodpovedne a spolu bolo vystavovaných vyše 200 kníh. Podarili sa im zohnať naozaj skvosty knižničného fondu. Prevažne to bola náboženská literatúra, biblie, literatúra pre deti. Z učebníc šlabikáre, čítanky, zemepisné atlasy a dejepisy. Najstarší exemplár bol z roku 1832, nasledovali knihy z roku 1855,1858,1881 a 1891. Zastúpené boli takmer všetky roky až po súčasnosť.
Všetkým zapojeným patrí veľká vďaka.
Držme sa teda múdrosti. „ Knihy sú pre človeka tým, čo pre vtáka krídla “ a keď sa nad tým zamyslíme, pochopíme, že je to pravda. Veď tak ako vtáci nemôžu lietať bez krídel, tak ľudia nemôžu žiť bez kníh.
Pestrofarebná jeseň
- 8
Hovorí sa, že stromy sú najkrajšie v jesennom období. Stromy v blízkosti našej školy sú toho dôkazom. Krásu jesennej prírody a jesenné hry detí sa snažili zobraziť i žiaci I. stupňa vo svojich prácach na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania.
Záložka do knihy spája školy
I v tomto školskom roku sme sa zapojili do česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Bol to už 12. ročník a téma pre rok 2021 bola – Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní. Do projektu sa zapojilo 928 škôl, z toho z Českej republiky 224. Našej škole bola pridelená partnerská škola z opačného kúta Slovenska. Žiakom Cirkevnej základnej školy v Belej nad Cirochou sme zaslali 204 záložiek. Spolu so záložkami sme zaslali aj fotografie našej školy. Zaradení sme boli aj do celoslovenského výberu.
Veríme, že naše záložky potešia žiakov v Belej nad Cirochou a pri čítaní si spomenú na kamaráta/ kamarátku z Brodského.