V rámci kreatívneho vyučovania hudobnej výchovy žiaci 5. ročníka vyrábali hudobné nástroje. Priniesli si potrebné materiály a spoločne ich vyrábali. Na konci vyučovania skúsili zahrať, či nástroje fungujú. Výsledok bol veľmi dobrý, nakoľko na ne dokázali zahrať aj pár pesničiek.
Kreatívna hudobná výchova
Píšeme listy
Žiaci druhého ročníka sa na hodinách slovenského jazyka učili písať listy. Dozvedeli sa, že v liste píšeme oslovenie, rôzne informácie, pozdrav na záver a podpis. Napísané listy vkladáme do obálky, na ktorú napíšeme adresu pre koho je list určený.
Dôvody pre písanie listov sú rôzne. Sú vyjadrením niečoho osobnejšieho, sú vyjadrením našich emócií a potešia. Pomáhajú nám zlepšiť sa v jazykovom prejave, v gramatike, v jemnej motorike a krasopise. Rukou písaný list má svoje kúzlo, ktoré v sebe skrýva osobnosť pisateľa. Píšeme ho pre niekoho špeciálneho, kto je pre nás niečím výnimočný. Listy nepíšeme každému. Rukou písaný list v sebe ukrýva veľkú silu. Čitateľ, ktorý v budúcnosti otvorí náš list, spomenie si aspoň na malú chvíľu na krásne chvíle, ktoré sme spolu prežili.
Žiaci druháci dostali za domácu úlohu napísať rukou písaný list pre niekoho blízkeho. Krásne svoje listy vyzdobili a vyjadrili svoje pocity.
Malí prváci - veľký projekt
V rámci záverečného opakovania z prvouky žiaci prvého ročníka vytvorili spoločný projekt na tému: Výlet s Danielom a Jasmínkou. Najskôr si zopakovali nadobudnuté vedomosti, potom si rozdelili úlohy. Každý má na projekte svoj podiel a výslednú prácu všetkých žiakov hodnotím veľmi dobre.
Zážitkové učenie - motýlia záhrada
- 5
Motýlia záhrada je pre deti nezabudnuteľným zážitkom. Žiaci tretieho a štvrtého ročníka mali možnosť pozorovať zblízka život motýľov. Sledovali rýchly rast húseničiek, premenu húsenice na nehybnú kuklu a napokon vyliahnutie motýľa. Celá premena trvala 17 dní. Na záver vypustili žiaci motýle do voľnej prírody.
Hrnčiarstvo
Pri preberaní učiva o ľudových tradíciách a remeslách sa žiaci tretieho ročníka pokúsili zhotoviť jednoduchý výrobok. Na pracovnom vyučovaní sa zo žiakov stali na chvíľu hrnčiari. Hlinu nahradili plastelínou a vyrobili hrnček. Najzaujímavejšou časťou bola kontrola funkčnosti ich výrobkov. Každý žiak netrpezlivo čakal, či práve ten jeho hrnček nepotečie. Napriek tomu, že zopár hrnčekov neprešlo skúškou, získali cennú skúsenosť. Pri zhotovovaní výrobkov treba dbať aj na ich funkčnosť.
2
Z rozprávky do rozprávky
V priebehu niekoľkých vyučovacích hodín čítania žiaci IV. ročníka prešli dlhú a zaujímavú cestu z rozprávky do rozprávky. Spoločne si prečítali ľudové rozprávky, prezreli si galériu fotografií spisovateľov pre deti a vypočuli si nahrávku rozprávky Trojruža. Vlastným výberom a zobrazením rozprávky si spríjemnili chvíle počas vyučovania. A takto sa rozprávky štvrtákom podarili ...
Deň detí inak ako po minulé roky
Aj tento rok deti oslávili svoj sviatok – Medzinárodný deň detí, samozrejme za dodržania prísnych protiepidemiologických opatrení. Žiaci prvého stupňa strávili doobedie tým, čo im v poslednom období najviac chýbalo, hrou s rovesníkmi. Spoločne sa zabávali pri hraní spoločenských hier, plnení aktivít na školskom dvore a počas vychádzky k rieke Morave. Na záver im pripravilo ZRPŠ pri ZŠ v Brodskom sladkú odmenu.
Deň detí 2
Deň detí 3
Deň detí 4
Deň detí 5
Kaleidoskop
Kaleidoskop je jednoduché optické zariadenie, v ktorom sa tvoria farebné vzory. Žiaci tretieho ročníka sa pokúsili zhotoviť kaleidoskop, čo sa všetkým i podarilo. V rámci predmetov výtvarná výchova, pracovné vyučovanie a krúžku Zelená planéta žiaci spoznali základné vlastnosti materiálov a možnosti ich použitia v praxi, naučili sa postupovať podľa návodu a navzájom si pomôcť pri pracovnej činnosti. Inšpiráciu čerpali na www.kozmix.sk.
9
Mini záhradky
V rámci prvouky a tematického celku Kráľovstvo rastlín sa prváci spolu s princeznou Jasmínkou a princom Danielom učia o rastlinkách. V triede si vysadili mini záhradky. Zasadili rôzne druhy semienok. Teraz sledujú, ako rastlinky klíčia a začínajú rásť. Pozorujú základné časti tela rastlín. Pri vlastnom pozorovaní majú žiaci zároveň aj povinnosť, starať sa o svoju mini záhradku.
Deň matiek
Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. V tento deň by sme mali povedať našim mamám, ako veľmi ich máme radi a vyjadriť im vďaku za všetko, čo pre nás robia. Tí najmenší žiaci našej školy s veľkou láskou pripravili pre svoje mamy darčeky. Prváci vyrobili svietniky, druháci pozdravy a tretiaci pozdrav s prekvapením, srdiečkom – symbolom lásky.
Deň matiek - druháci
Myšlienka osláviť naše mamičky vznikla už v roku 1907 na počesť A. R. Jarvisovej, ktorá bojovala za práva matiek. V roku 1914 po prvýkrát vyhlásil americký prezident W.Wilson prvú oficiálnu oslavu Dňa matiek, ktorý sa oslavuje každú druhú májovú nedeľu. Každý z nás má alebo mal svoju mamu, starú mamu alebo prastarú mamu. Tento krásny sviatok sa stal aj pre našich druhákov špeciálnou príležitosťou povedať mamičkám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im vďaku za všetko, čo pre nás robia. Naši druháci vyrobili pozdravy plné srdiečok a prianí, naučili sa pesničku a básničku pre milované mamičky.
Milé mamičky, staré mamy a prastaré mamy, prajeme vám, aby ste mali všetky dni naplnené rodinnou pohodou, radosťou, láskou a harmóniou.
Včely
V rámci enviromentálnej výchovy sa so žiaci 2.ročníka učili o včelách. Žiaci sa dozvedeli veľa nových zaujímavých informácií o živote včiel. Dozvedeli sa, že včely žijú v úli a žijú v spoločenstve, ktoré nazývame včelstvo, čo všetko vyrábajú, aké sú pracovité a užitočné, ako sa medzi sebou dorozumievajú a čím sa živia. Všetky novonadobudnuté informácie prezentovali spolužiakom prostredníctvom svojich originálnych projektov.
Deň Zeme a vplyv emisií CO2 na schránky morských živočíchov
Oceány produkujú kyslík, ale zároveň pohlcujú oxid uhličitý z ovzdušia. Ten v reakcii s vodou vytvára kyselinu uhličitú. Oceány sú ňou okysľované, a tým sú ohrozené morské ekosystémy, ako napr. koralové útesy. Nižšie pH vody zapríčiňuje aj pokles koncentrácie uhličitanových iónov v morskej vode, teda hlavného zdroja vápnika, z ktorého si morské organizmy, ako mušle, ustrice, hrebenatky, koraly a iné budujú svoje schránky.
Rozpúšťanie mušlí pozorovali žiaci 8. ročníka počas niekoľkých dní v rámci laboratórneho cvičenia z chémie.
Mušle alebo vajíčkové škrupinky obsahujú zlúčeninu vápnika. V nasýtenom vodnom roztoku
soli žiaci po odparení vody pozorovali tvorbu malých kryštálikov chloridu sodného. V kyslom
prostredí octu, prostredí podobnom okyslenej vode v oceánoch a moriach, sa mušle a škrupinky postupne rozpúšťali. Pri ich rozpúšťaní žiaci pozorovali uvoľňovanie bubliniek plynu - oxidu uhličitého. Vápnik reagoval s octom za vzniku octanu vápenatého. Zhluky jeho žltohnedých kryštálikov vidieť na fotografiách.
Deň Zeme - 3. ročník
Žiaci tretieho ročníka si rozdelili aktivity pri príležitosti Dňa Zeme na niekoľko dní. V rámci matematiky si precvičili orientáciu v tabuľke a výsledkom ich práce boli obrázky živočíchov. Pri rozhovore o živočíchoch si žiaci uvedomili, že každý tvor, aj ten najmenší, má na našej planéte svoje miesto a význam. Dozvedeli sa, že mnohé živočíchy a rastliny sú ohrozené. Na prírodovede sa naučilii, čo je to potravový reťazec. Vybrané živočíchy a rastliny zaradili do potravových reťazcov. Rozprávali sme sa o tom, ako môže žiak tretieho ročníka prispieť k ochrane našej planéty. Dokáže sa starať o blízke okolie, udržiavať poriadok, triediť odpad. V nižších ročníkoch sa naučili triediť papier, plast a sklo. V poslednej dobe sa veľa hovorí o organickom odpade. Žiaci zistili, že mnohí z nich doma triedia i organický odpad. Veľa domácností odpad kompostuje.
Na záver mohli doma namaľovať obrázok, čo si predstavujú pod pojmom Zem. Bola som veľmi milo prekvapená, koľko žiakov sa zapojilo aj do dobrovoľnej časti. Výsledkom boli zaujímavé výtvarné práce.
4
Deň Zeme u prvákov
Deň Zeme si pripomíname od roku 1970. Vznikol ako reakcia na rozsiahle
poškodzovanie životného prostredia a jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných
daroch, ktoré nám poskytuje Zem.V projektovom vyučovaní s názvom Zem má sviatok riešili žiaci rôzne zaujímavé úlohy a aktivity, ktoré boli témou vyučovania počas celého dňa.
Boli to tieto aktivity:
- navrhli želania pre Zem
- rozhodli, či odpad patrí do jedného koša
- triedili odpad s Peťkom
- zisťovali, čo nepatrí do lesa
- zisťovali, čo nepatrí do vody
- porovnávali, ktorá príroda je krajšia a prečo
- nakreslili svoju planétu
Čo si odnášame z dnešného dňa? Veríme, že z našich žiakov vyrastie generácia, ktorej príroda a životné prostredie nebudú ľahostajné.
Okresné kolo Pytagoriády
Sedem úspešných riešiteľov školského kola matematickej súťaže Pytagoriáda postúpilo do okresného kola . Konalo sa v dňoch 13. 04. a 14. 04. 2021 online formou. Žiaci 3. – 8. ročníka okrem svojich matematických vedomostí museli preukázať šikovnosť v rýchlosti riešenia úloh, pretože body žiaci získavajú nielen za správne odpovede, ale i za čas.
V okresnom kole sa úspešnými riešiteľmi stali:
Viktória Marčišovská, 4. ročník,
Teodor Tibor Berec, 5. ročník
Natália Forrová, 7. ročník
Srdečne blahoželáme.