V tomto zimnom počasí sme nezabudli ani na sýkorky. Žiaci prvého ročníka pripravili zo semienok a tuku pochúťky, ktoré zavesili na stromy v parku. Sýkorky ich veľmi skoro objavili. Dúfame, že im pomôžeme ľahšie prežiť silný mráz a studený vietor.
Naši prváci pre sýkorky
Hurbanov pamätník
19. februára 2018 sa na I. aj II. stupni konalo školské kolo Hurbanovho pamätníka. Žiaci súťažili v troch kategóriách v prednese poézie a prózy. Umiestnenie bolo nasledovné:
I. kategória poézia - 1. neudelené, 2. Adela Lesáková II. ročník, 3. Martin Suchovský III. ročník a Martin Suchovský IV. ročník
I. kategória próza - 1. Natália Forrová IV. ročník, 2. Aneta Marčišovská a Silvia Jurková IV. ročník, 3. Sofia Chovancová II. ročník a Jakub Mišáni IV. ročník
II. kategória poézia - 1. Simona Trčková VI. ročník, 2. Veronika Čulenová V. ročník, 3. Denisa Hnátová a Kamil Blažek VI. ročník
II. kategória próza - 1. Vanesa Mrázová V. ročník, 2. Sofia Miháliková V. ročník, 3. Martin Šimek V. ročník
III. kategória poézia - 1. Viktória Čulenová VIII. ročník, 2. neudelené, 3. Tomáš Praženka VIII. ročník
III. kategória próza - 1. Bibiána Mišániová VII. ročník, 2. Sára Mrázová IX. ročník, 3. Lenka Holomková VIII. ročník
Víťazi školského kola postupujú do obvodového kola v Holíči. Pri reprezentácii našej školy im prajeme veľa úspechov.
Matematický expres
Štyria odvážni deviataci Tomáš Varmuža, Sára Mrázová, Sabina Heseková a Andrej Jakubec vytvorili jeden tím a zapojili sa do online súťaže MatX. Je to internetová tímová súťaž z matematiky pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií.
14.2. tím v priebehu súťaže postupne riešil a odpovedal na 35 matematických úloh. Tieto úlohy boli zostavené tak, aby neboli potrebné špeciálne znalosti z matematiky a na ich riešenie postačovalo logické zmýšľanie. Súťaže sa zúčastnili tímy z celého Slovenska i zahraničia a vo svojej kategórii sa naši žiaci umiestnili na peknom 19. mieste a zaradili sa tak medzi 25% najlepších tímov vo svojej kategórii i v celkovom hodnotení.
Geografická olympiáda
Aj v školskom roku 2017/2018 sa naša škola zapojila do Geografickej olympiády. V decembri 2017 si medzi sebou zmerali sily žiaci v školskom kole a do okresného kola postúpili: Samuel Dujsík (5.ročník), Sára Mrázová a Andrej Jakubec (9.ročník). Okresné kolo sa konalo 6.2.2018 na ZŠ Strážnická v Skalici. Hoci naši žiaci neobsadili prvé miesta, pekne reprezentovali našu školu. Ďakujeme.
Matematická olympiáda
Matematická olympiáda (MO) je určená žiakom základných škôl, osemročných gymnázií a žiakom stredných škôl.
Žiaci 5. a 9. ročníka si po domácich kolách zmerali sily v obvodnom kole 24.1.2018 v Holíči. Našu školu reprezentoval Tomáš Varmuža, žiak 9. ročníka a v súťaži sa umiestnil na výbornom 1.mieste. Viťazovi blahoželáme a prajeme veľa úspechov na krajskom kole v Trnave.
Šaliansky Maťko
V pondelok 22. januára 2018 sa uskutočnilo v Skalici okresné kolo súťaže v prednese slovenských povestí ,,Šaliansky Maťko J. C. Hronského“, ktorého sa zúčastnili aj žiačky našej školy Natália Forrová IV. ročník a Petra Marčišovská VII. ročník. Za reprezentovanie našej školy im veľmi pekne ďakujeme.
Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského je celoslovenská súťaž v prednese slovenských povestí a vznikla na počesť J. C. Hronského, ktorý je známym autorom tohto literárneho žánru. Šaliansky Maťko má svojim rozsahom veľký význam pre deti pri poznávaní národnej histórie a kultúry.
Olympiáda z anglického jazyka
Dňa 16. januára 2018 sa v Skalici na Gymnáziu F. V. Sasinka v Skalici konalo okresné kolo Olympiády z anglického jazyka. Našu školu reprezentoval žiak 9. ročníka Timothy Isaac Rivera. Za reprezentáciu mu ďakujeme.
Misia modrá planéta
Misia modrá planéta.
Žiaci III. ročníka sa zapojili do projektu Misia modrá planéta s Kozmixom. Misia modrá planéta je hra, ktorá prehlbuje nadobudnuté vedomosti a umožňuje žiakom naplno zapojiť kreativitu pri riešení environmentálnej problematiky. Je to skvelý spôsob, ako podporiť tímovú spoluprácu, vzájomnú komunikáciu a prezenčné schopnosti.
Vzťah človeka k životnému prostrediu je kľúčový pre každú dobu. Dnes je táto problematika mimoriadne aktuálna. Práve preto je dôležité už od ranného detstva viesť deti k poznaniu prírody a dôsledkov konania človeka. Misia modrá planéta je do detského sveta prenesená úloha celého ľudstva. Deti sa v malom – podľa svojich vedomostí a schopností – pokúsili nájsť riešenie problémov, ktoré trápia aj lídrov svetového diania. Výsledkom ich práce bola vybudovaná základňa, v ktorej život prebieha s ohľadom na životné prostredie a život na tejto základni bude trvalo udržateľný.
Vystúpenie folklórneho súboru Brodčánek
Záver adventného obdobia nám spríjemnilo vystúpenie detského folklórneho súboru Brodčánek. Členovia súboru pod vedením pani Marcely Antálkovej nám priblížili obdobie adventu a vianočný čas tak, ako ho prežívali naši predkovia. Oboznámili žiakov so zvykmi a tradíciami, ktoré sa spájajú s týmto obdobím. Na záver si žiaci spoločne s členmi súboru zaspievali vianočné koledy.
Adventný kalendár
Adventný kalendár je zvláštny druh kalendára ukazujúci 24 dní spojených s kresťanskými Vianocami a dobou adventu. Kalendár slúži na odpočítavanie dní adventu ku Štedrému dňu. Tak ako všetky deti, aj naši prváci sa veľmi tešia na Vianoce. Preto si vyrobili vlastný adventný kalendár - aby videli, koľko dní ešte budú čakať na Štedrý deň. Každý deň zvesia z domčeka balíček, v ktorom je malé prekvapenie.
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
Dňa 29. novembra 2017 sa žiačka 9. ročník Sára Hochanová zúčastnila obvodného kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Olympiáda pozostávala z troch kôl: práca s textom, transformácia textu a ústny prejav. Sárke za reprezentáciu našej školy ďakujeme.
Plavecký výcvik
V termíne od 20. októbra do 29. novembra absolvovalo 38 žiakov I. stupňa základný plavecký výcvik v senickej plavárni. Cieľom výcviku bolo eliminovať strach z vody, naučiť plávať všetkých zúčastnených, prípadne zdokonaliť už čiastočné plavecké schopnosti žiakov. Počas celého výcviku sa im venovali skúsení plavčíci, ktorí ich viedli k osvojeniu základných plaveckých spôsobov - kraul, prsia, znak. V závere plaveckého výcviku mohli žiaci preukázať svoje získané plavecké schopnosti. Kurz ukončili pretekom vo vytrvalosti a rýchlosti. Cieľ výcviku bol jednoznačne splnený, nakoľko všetci zúčastnení sa naučili plávať v rámci svojich možností. Odmenou pre žiakov boli získané medaily, mokré vysvedčenie a sladkosť. Najviac sa však potešili šanteniu vo vírivke a na tobogánoch, na ktoré nedočkavo čakali počas celého kurzu.
Medzinárodný deň vojnových veteránov
Dňa 10.11.2017 si aj žiaci našej školy pripomenuli Medzinárodný deň vojnových veteránov. So žiakmi 5. a 6. ročníka sme si uctili vojnových veteránov u pomníka, ktorý je venovaný obetiam prvej a druhej svetovej vojny a nachádza sa pred kostolom sv. Antona Pustovníka. Žiaci vytvorili z papierov červené maky, ktoré sú symbolom tohto pamätného dňa. Vypočuli sme si príhovor a spoločne sme sa pomodlili za padlých vojakov. Potom žiaci poukladali maky pred tento pamätník na uctenie ich pamiatky.
VIDA! science centrum Brno
7. novembra 2017 žiaci 7., 8. a 9. ročníka navštívili zábavný vedecký park VIDA! science centrum v Brne. Na ploche takmer 5000m2 mohli vidieť viac ako 150 interaktívnych exponátov, vďaka ktorým mohli lepšie porozumieť svetu okolo nás a ktoré približujú základné princípy prírodných javov.
Zemetrasná doska, röntgenové oči, oceán vo fľaši, bicykel na lane, rotujúca miestnosť, simulátor povodne, model srdca v nadživotnej veľkosti, spoločenstvo mravcov Atta, archeologické pracovisko, vodná tlačiareň a množstvo ďalších. Dotýkať sa týchto a ďalších exponátov bolo nevyhnutné a tak žiaci mohli vyskúšať odpáliť vodíkovú raketu, stať sa hviezdou spravodajstva o počasí, zmraziť vlastný tieň, rozpútať tornádo alebo prísť na kĺb záhade Bermudského trojuholníka.
V Divadle vedy Mr. Ucho ukázal, ako vyzerá zvuk, či zvuk môžeme cítiť, či dokáže roztancovať plamene. Sprevádzal nás cestou od vzniku zvuku až k sluchovému nervu. Tiež nám ukázal, ako sa dá zvuk zobraziť laserovým lúčom a ako znejú zvuky pod hladinou.
V laboratóriách Vida centra sa žiaci zúčastnili interaktívnej výučby. Vo svetelnom laboratóriu sa zamerali na rôzne spôsoby luminiscencie, na chvíľku sa stali elektrikármi a temnú miestnosť osvietili cukrovými zábleskami. V laboratóriu Farebnej chémie sa žiaci naučili ako vznikajú farby a k čomu ich potrebujeme. Koľko farieb môže mať červená kapusta? Môže sa skúmavka správať ako chameleón? Hľadaním odpovede na tieto otázky sa žiaci presvedčili, že chémia je nielen ťažká, ale dokáže byť tiež krásna a zábavná.
Lampiónový sprievod
3. novembra sa už tradične uskutočnil v našej obci lampiónový sprievod, ktorého organizátorom bolo Združenie rodičov a priateľov školy pri Základnej škole v Brodskom. Žiaci, tí najmenší spoločne s rodičmi, sa stretli po zotmení pred školou. V sprievode so svetielkujúcimi lampiónmi začalo putovanie ulicami našej dediny, ktoré sme ukončili pred školou. Odmenou pre organizátorov boli rozžiarené očká a určite bohatá účasť na tomto podujatí.
Výtvarná súťaž Ochranárik
Výtvarná súťaž Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany sa koná ako celoslovenská súťaž každoročne pod záštitou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Pre vyhodnotenie prihlásených prác v rámci okresného kola a národneho kola riaditeľ súťaže vytvoril detské poroty. Naša škola sa zapojila a žiačka piateho ročníka Diana Barkóciová získala krásne druhé miesto. Vyhodnotením súťaže je vernisáž výstavy, kde si pôjde Dianka prevziať svoju cenu.
Medzinárodný deň školských knižníc
23.10. sme pre žiakov a deti III. oddelenia materskej školy pripravili spoločné čítanie rozprávok. Čítali sme o Červenej Čiapočke a o Ježkovcoch. Pani učiteľky prečítali rozprávky a deti prerozprávali príbehy rozprávkových postavičiek. Na Maxizáložku nakreslili, čo ich v rozprávke zaujalo. Deťom z materskej školy sme ukázali priestory školskej knižnice, kde si mohli poprezerať aj iné knihy pre žiakov.
Mesiac úcty k starším
"Babka moja, babulienka, sadnem si ti na kolienka". Aj týmito veršami sa žiaci druhého ročníka prihovorili všetkým, ktorí jeseň svojho života trávia v Dome seniorov v Brodskom. Mesiac október je venovaný úcte k starším ľuďom. Ani my sme nezabudli na našich starkých. V básňach sme im poďakovali za starostlivosť, lásku a dobrotu. Do budúcna sme im zaželali veľa síl a pevné zdravie. Rozveselili sme ich pesničkami a oni nás odmenili nielen potleskom, ale i sladkosťou.
Hovorme o jedle
18.10.2017 žiaci 1. stupňa navštívili poľnohospodárske družstvo v Kútoch. Exkurziou sme žiakom chceli priblížiť prostredie chovu poľnohospodárskych zvierat, poľnohospodárskej techniky, ktorú používajú pri obrábaní pôdy a dopestovaní poľnohospodárskych plodín. Žiaci videli hydinu, hovädzí dobytok, ošípané a kone. Zaujali ich výbehy pre zvieratá, krmivo, ktoré bolo pripravené pre zvieratá. Pozreli si priestory na uskladnenie sena a balíkov slamy. Dozvedeli sa, ktoré produkty poľnohospodárskej výroby dopestujú a dochovajú - mäso, vajcia, mlieko - výroba masla, obilniny.
Regionálna súťaž v aranžovaní
Žiačky našej školy sa zúčastnili 10. regionálnej súťaže v aranžovaní v Senici, ktorá sa konala ako sprievodné podujatie "Výstavy ovocia a zeleniny". Súťaž organizoval Slovenský zväz záhradkárov a prebehla dňa 02.10.2017. Našu školu reprezentovali žiačky deviateho ročníka Sára Mrázová a Eva Sedalíková a žiačka piateho ročníka Veronika Čulenová. Žiačky sa mohli realizovať v dvoch témach. Prvou témou bolo jesenné aranžmá s ovocím, zeleninou a druhou témou bola kytica k pamiatke zosnulých. Eva Sedalíková sa umiestnila na krásnom štvrtom mieste. Všetci súťažiaci dostali diplom a drobné vecné dary. Práce všetkých detí boli vystavené v rámci výstavy ovocia a zeleniny.