V mesiaci máj žiaci 4. ročníka absolvovali zážitkové učenie, kedy mohli na vlastné oči a zblízka pozorovať tajomstvá prírody. Cieľom motýlej záhrady bolo ukázať žiakom fascinujúci svet prírody zblízka. Na vlastné oči videli úžasnú premenu, ktorá sa deje vo svete hmyzej ríše. Sledovali vývoj motýľa Babôčka Bodliaková od húsenice cez kuklu, až po vyliahnutie prekrásneho motýľa. Celý experiment bol bezpečný pre pozorovateľov aj pre motýle samotné. V závere projektu boli motýle vypustené do voľnej prírody.
Okresná súťaž - "Mladý záhradkár"
Dňa 6. júna sme sa zúčastnili súťaže "Mladý záhradkár" v Senici. Súťaže sa zúčastnili žiačky 8. ročníka Karin Grossová, Sára Hochmanová a žiačka 9. ročníka Petra Trubirohová. Súťaž pozostávala z dvoch kôl. Súťažiaci museli najskôr riešiť test a potom určovali 35 exponátov rastlín (stromy, kvety, byliny) a semien. Žiačka Petra Trubirohová obsadila krásne 3. miesto a získali medailu Zväzu slovenských záhradkárov. Výherkyni blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.
Školský výlet - Baťov kanál
Dňa 13. júna 2017 sa žiaci prvého stupňa zúčastnili školského výletu realizovaného na Baťovom kanáli v Skalici. Program bol nasledovný: deti absolvovali plavbu po Baťovom kanáli s výkladom kapitána lode o okolitej faune a flóre, ktorú zároveň aj pozorovali, následne sa dozvedeli veľa nových a zaujímavých informácií o histórii, účeloch vzniku Baťovho kanála a jeho súčasnom využití. Následne deti absolvovali krátku turistickú vychádzku po okolí, oboznámili sa s turistickými značkami a, samozrejme, aj sa zahrali s rôznym náčiním na hranie, ktoré im bolo k dispozícii.
Školský časopis
Múzeum holokaustu
Poznať temnú stránku našej minulosti išli žiaci 16. mája do Múzea holokaustu v Seredi. Pomocou krátkeho filmu sa dozvedeli od preživších ako to v tábore vyzeralo, ako sa v tábore žilo a kde končili väzni z tohto tábora. Na vlastné oči videli aj dobytčák - vagón, ktorým boli židia prepravovaní do iných táborov. Zachované artefakty a výklad sprievodcu už potom len dotvárali obraz o zverstvách, ktoré sa počas 2. svetovej vojny diali.
.
Divadelné predstavenie
18. mája sa v našej škole uskutočnilo divadelné predstavenie, ktorého sa zúčastnili žiaci všetkých ročníkov prvého aj druhého stupňa. Predstavenie sa vďaka teplému počasiu realizovalo na školskom dvore. Témou divadelného predstavenia bolo hravou formou sprostredkovať žiakom vedomosti z histórie, geografie, ale aj z obdobia našich dejín, kedy naše územie plienili Turci. Kočovný divadelný súbor z okolia Banskej Bystrice svojimi kostýmami, hereckými výkonmi, šermiarskym talentom, ale aj výraznými zvukovými efektmi vyčaril na tvárach detí radosť, záujem, smiech, ale aj trošku strachu, keď prišlo k výstrelu zo zbraní.
Protidrogová prednáška
V piatok 5. mája sa u nás v škole uskutočnila prednáška, ktorej obsahovou náplňou boli drogy, ich škodlivosť a deštrukčný vplyv na život človeka. Prednášajúci - väčšinou vyliečení narkomani sa snažili žiakom vyrozprávať svoje osobné príbehy a podať im aj takýto pohľad na svet týchto nebezpečných a návykových látok. Prednášky sa zúčastnili žiaci 6. až 9. ročníka. Okrem osobných výpovedí priniesli žiakom brožúry, letáky a prostredníctvom videí sa snažili žiakom ukázať ako negatívne môžu drogy ovplyvniť nielen psychické, ale aj fyzické zdravie. Každý, kto sa tejto prednášky zúčastnil mal o čom rozmýšľať a ak sa dostane do kontaktu s drogami, tak si veľmi dobre uváži, či ich vyskúša alebo nie.
Mladý záchranár CO
Dňa 4. mája sa družstvo žiakov 8. ročníka v zložení Karin Grossová, Sabina Heseková, Tobiáš Ralbovský a Tomáš Varmuža zúčastnilo okresného kola súťaže Mladý záchranár CO. Súťaž sa konala v obci Kopčany na futbalovom štadióne. Súťažilo sa v šiestich disciplínach:
1. písomný test, ktorý obsahoval otázky týkajúce sa prvej pomoci, orientácie v teréne, civilnej ochrany, dopravnej výchovy a hasenia požiarov,
2. hasenie požiaru,
3. streľba na terč,
4. prvá pomoc,
5. orientácia v teréne,
6. civilná ochrana.
Naše družstvo skončilo v rámci okresu Skalica na 7. mieste.
Florbalový turnaj
24. apríla 2017 sa v športovej hale v Skalici odobral florbalový turnaj, na ktorom sa zúčastnili aj žiaci našej školy. V turnaji nás reprezentovali chlapci zo siedmeho (Lukáš Hesek, Samuel Jurka, Marek Klena, Tomáš Knap), ôsmeho (Andrej Babirát, Sebastián Čulen, Andrej Hamran, Norbert Hrnčíř, Timotej Kapičák, Tobiáš Ralbovský, Tomáš Varmuža) a deviateho ročníka (Milan Baláž). Za reprezentáciu ďakujeme.
Deň Zeme 2017
Oddávna si ľudia uctievali lipu ako strom slovanskej vzájomnosti a priateľstva. Je symbolom lásky - asi preto, že listy majú tvar srdca. Aj v minulosti ju často vysádzali pri významných príležitostiach.
Žiaci našej školy pri príležitosti Dňa Zeme v parku pred základnou školou tiež vysadili lipy. Žiaci druhého stupňa pripravili miesto na vysadenie - vykopali jamy, upevnili kolíky. Mladší žiaci lipy zasadili. O polievanie sa budú starať striedavo všetci žiaci. Dúfame, že sa naše lipy dožijú vysokého veku a prinesú úžitok a radosť všetkým občanom v obci.
Zároveň žiaci druhého stupňa vytvorili spoločný veľký plagát. Piataci sa postarali o strom, šiestaci dostali na starosť kvety, trávu a oblak s dažďom. Siedmaci vytvorili more s rybami, ôsmaci zemeguľu a deviataci dotvorili nadpis s oblakmi a celý plagát spojili do jedného celku.
Okresné kolo - prehadzovaná pre deti 1. stupňa
Dňa 21. apríla 2017 sa žiaci 4. ročníka (Samuel Dujsík, Ida Hasilová, Lukáš Kalčík, Karin Kissová, Matej Mackura a Martin Šimek) zúčastnili okresného kola v prehadzovanej žiakov I. stupňa základnej školy v Radošovciach. O konečnom umiestnení rozhodol počet vyhratých setov počas celého turnaja. Naši žiaci sa umiestnili na peknom treťom mieste. Srdečne blahoželáme.
Projekt Zdravý chrbátik
21. marca 2017 sa Mgr. Hana Neoveská zúčastnila seminára k projektu Zdravý chrbátik, do ktorého je naša škola zapojená.
Cieľom tohto projektu je u detí pozitívne a hravou formou naštartovať chuť cvičiť, vytvoriť pozitívny vzťah k cvičebným pomôckam a komplexné posilnenie chrbtice. Zároveň dbať na správne držanie tela nielen pri cvičení na telesnej výchove, ale aj pri sedení v školských laviciach a počas prestávok. Do cvičebného procesu sú zaradené tanečné prvky a kondičné cvičenia.
Malá finančná akadémia s Kozmixom
V období od 13. marca do 8. apríla 2017 žiaci 4. ročníka absolvovali projekt Malá finančná akadémia s Kozmixom, súčasťou ktorého bola hra Naše mesto. Cieľom projektu bolo formou hry rozvíjať kreativitu žiakov, tímovú prácu, komunikáciu a hlavne finančnú gramotnosť detí.
Spoločne hľadali odpovede na dôležité otázky: Aké budovy postavíme? Ako budú vyzerať a aké bude ich okolie? Čo postavíme v centre mesta? A ako sa mesto bude volať? Rozhodovali sa spoločne o tom, ako investujú zarobené prostriedky, aby vytvorili pre obyvateľov čo najkrajší domov. Výsledkom ich spoločnej práce bolo mesto – Brodnica.
Marec - mesiac knihy
Marec sa spája nielen s príchodom jari, prebúdzajúcou sa prírodou, ale aj zvýšenou návštevnosťou našej školskej knižnice.
Počas marca sa žiaci 1. ročníka na hodine čítania oboznámili s priestormi školskej knižnice. V úvode si prezreli rôzne druhy kníh, získali základné informácie o knihe. V druhej časti zvládli čítanie rozprávky O siedmich kozliatkach. Po dramatizácii rozprávky nakreslili pekné ilustrácie.
Nám sa ešte nechce spať! Tak sa volá kniha od Daniela Heviera, ktorou sa v školskej knižnici zaoberali druháci. Zoznámili sa s príbehom O vodníčkovi, ktorý nechcel spať pod ľadom, O sloníkovi, ktorý sa nechcel prikryť uchom alebo O Ufíkovi, ktorý nechcel zaspať v lietajúcom tanieri. Boli to krátke rozprávky na dobrú noc, po ktorých sa dá zaspať, ale sa i dobre zasmiať.
Aktivitu pri príležitosti mesiaca knihy štvrtáci zamerali na čítanie s porozumením textu. Žiaci 4. ročníka navštívili školskú knižnicu, kde si precvičili tzv. reťazové čítanie. Každý žiak prečítal jednu stranu z rozprávky, po prečítaní textu v danom poradí žiaci reprodukovali prečítaný text. V závere aktivity zopakovali učivo z literatúry 4. ročníka, pracovné profesie, ktoré sa podieľajú na vzniku knihy.
Aj piataci navštívili na hodine slovenského jazyka a literatúry školskú knižnicu. Preberali tému Opisujeme živočíchy. Každý žiak si vybral jedného živočícha a hľadal o ňom informácie v rôznych encyklopédiách. Hľadali aj rôzne zaujímavosti. Každý žiak potom informácie prečítal a žiaci spoločne hodinu zhodnotili. Na hodine literatúry čítali knihu Charlie a továreň na čokoládu. Tento príbeh bol aj sfilmovaný. Po prečítaní knihy žiaci diskutovali o rozdieloch v literárnom a filmovom spracovaní príbehu. Tvorili poznámky týkajúce sa autora, postáv a deja.
Žiaci 5. a 6. ročníka vyrábali na hodine výtvarnej výchovy obaly na knihy, ktoré radi čítajú a ktoré sa stali ich obľúbenými. Piataci na hodine geografie vyberali materiál na projekt na tému Príroda Zeme.
Šiestaci na hodine biológie čítali v rôznych encyklopédiách z knižnice. Témy sa týkali rastlín a živočíchov na Slovensku. Každý žiak si vybral jedno zviera alebo rastlinu a z nej urobil krátku charakteristiku aj s kresbou vybranej rastliny alebo živočícha. Z týchto obrázkov potom vytvorili plagát Rastliny a živočíchy Slovenska.
Žiaci 7. ročníka na hodine slovenského jazyka a literatúry vypracovávali pracovný list, ktorý obsahoval text so základnými informáciami o mesiaci kníh, toto cvičenie bolo zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti, následne po kontrole diskutovali o obľúbených knihách, o svojej domácej knižnici a o aktuálne rozčítaných knihách.
Na výchove umením ôsmaci diskutovali o filmovom stvárnení literárnych diel a o rozdieloch medzi filmovým a literárnym spracovaním, napr. Ransom Riggs - Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, Nicolas Vanier - Bella a Sebstián.
Deviataci na hodinách anglického jazyka spoločne čítali knihu Animal farm (George Orwel). Dej je o živote na farme (Panská farma), kde zvieratá, nespokojné s utláčaním, vyženú ľudí a začnú si budovať farmu na vlastný obraz, takzvanú Zvieraciu farmu. Postupne však inteligentnejšie prasatá intrigami, propagandou a zmenou pravidiel zavedú na farme teror, znižujú prídely jedla, zavádzajú kasty a popravujú zvieratá, ktoré nesúhlasia so stavom farmy. Prasce na udržanie moci zavedú aj legendárny slogan "Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie". Naučia sa chodiť po dvoch nohách a dej sa končí opätovným premenovaním farmy na Panskú farmu.
Hurbanov pamätník
Úspešní recitátori z triednych kôl Hurbanovho pamätníka sa zišli v školskom kole, aby si zmerali sily v prednese poézie a prózy. Výsledky sú nasledovné - v poradí od 1. miesta:
1. kategória - poézia: neudelené, S. Miháliková, L. Kalčík, L. Bartalová, próza: J. Mišáni, M. Šimek, N. Forrová, S. Jurková
2. kategória - poézia: neudelené, B. Mišániová, L. Schmausová, S. Trčková, próza: T. Hojsík, neudelené, D. Hnátová, P. Marčišovská
3. kategória - poézia: neudelené, A. Jakubec, S. Trubirohová, D. Dufek, próza: S. Mrázová, L. Holomková, V. Čulenová.
V obvodnom kole súťaže Hurbanovho pamätníka v Holíči našu školu reprezentovali žiaci na 1. miestach. Vo svojej kategórii sa na 2. mieste umiestnil Tomáš Hojsík, ktorému blahoželáme.
Aktivity v mesiaci február
Žiaci 1. ročníka si rozšírili poznatky z oblasti mediálnej výchovy. Zamerali sa na tlačené médiá - spoločne pracovali s časopisom Vrabček. Text "Zvedavý Murko" ich zaviedol do obdobia veselosti, karnevalov, bálov, hodovania a fašiangových sprievodov. Porozprávali si o fašiangových tradíciách v našej obci. Pre Murka nakreslili veselé, ale i strašidelné karnevalové masky.
Druháci v mesiaci február pripravili pochúťky zo semienok pre drobné vtáctvo. Do roztopeného tuku vmiešali rôzne semienka - proso, slnečnicu, mak, orechy a podobne. Hmotu naliali do plastových pohárikov a vložili drôtik na zavesenie. Po stuhnutí deti rozvešali pochúťky - kŕmidlá na stromy v parku pred školou a školským klubom. Na stromoch pozorovali sýkorky a na internete a v encyklopédiách si o nich rozširovali vedomosti.
4. ročník - Tohtoročná zima nás prekvapila bohatou nádielkou snehu, čo urobilo radosť najmä mladším žiakom. V rámci telesnej výchovy žiaci absolvovali zimné aktivity v prírode, čo malo vplyv i na rozvoj žiakov v oblasti environmentálnej výchovy: prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania k životnému prostrediu (využitie prírodného materiálu), rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť za svoju prácu. Výsledkom ich skupinovej práce bolo päť krásnych snehuliakov. Nájdete na fotografii piateho snehuliaka?
Žiaci 5. a 6. ročníka sa zamerali na aktuálnu tému - fašiangy. Piataci si prečítali aké zvyky sú počas fašiangov na celom našom území. Zvyky porovnávali a rozprávali aké tradície sa dodržiavajú v ich rodinách. Šiestaci si pozreli prezentáciu o zvykoch a tradíciách, dozvedeli sa niečo o symbolike masiek vo fašiangových sprievodoch, o pochovávaní basy a podobne.
Sviatok sv. Valentína si pripomenuli na hodine výtvarnej výchovy piataci a šiestaci formou rozhovoru a vlastných informácií o tomto sviatku. Porozprávali si o jeho význame a postavení v našej kultúre, prípadne akým spôsobom sa z tohto internacionálneho sviatku stal naším domácim. Následne vytvárali valentínky, ktoré venovali blízkym osobám. Deviataci sa s touto aktivitou pripojili na hodine anglického jazyka, porovnali zvyky na Slovensku a v anglicky hovoriacich krajinách.
Multikultúrnou výchovou sa na hodine geografie zaoberali žiaci 6. a 7. ročníka. Rozprávali o rozdieloch života u nás a v Afrike, porovnávali život detí i dospelých, poukázali na kultúrne odlišnosti, bavili sa o rasizme a jeho forme v JAR.
Žiaci 8. ročníka diskutovali na technickej výchove na tému vplyvu výroby elektrickej energie na životné prostredie. Spomenuli aké rôzne spôsoby výroby elektrickej energie ovplyvňujú jednotlivé zložky životného prostredia - vodu, pôdu, ovzdušie. Navrhovali ako môže jednotlivec prispievať k ochrane životného prostredia.
Geografická olympiáda
Päť žiakov vyrazilo 7.2.2017 reprezentovať našu školu na okresné kolo geografickej olympiády do Skalice. Dvaja žiaci súťažili v kategórii G (5.ročník –Tomáš Hojsík a Nikolas Pavlovič) a traja v kategórii E (8. a 9.ročník – Sára Mrázová, Andrej Jakubec a Petra Trubirohová). Najlepšie umiestnenie dosiahol Tomáš Hojsík, ktorý skončil na peknom 5.mieste a od prvého miesta ho delilo len päť bodov. Všetkým ďakujeme za reprezentáciu.
Lyžiarsky výcvik
Tridsať žiakov ZŠ Brodské sa od 9.1. do 13.1.2017 zúčastnilo lyžiarskeho výcviku v Čičmanoch. Privítala nás treskúca zima a kopce snehu. Žiaci boli rozdelení do skupín podľa toho, akí zdatní sú lyžiari. Lyžovalo sa doobeda aj poobede. Len v stredu boli po obede na malej prechádzke po obci Čičmany. Večer sa hrali spoločenské hry. Cieľom lyžiarskeho výcviku bolo naučiť žiakov základnú techniku zjazdového lyžovania. Cieľ sa nám podarilo splniť, začiatočníci základnú techniku zvládli. Pokročilí lyžiari sa zlepšovali na náročnejších svahoch, kde bola potrebná väčšia dávka odvahy a zdatnosti.
Mediálna výchova
Mediálna výchova je jednou z najmodernejších tendencií prenikajúcich do škôl.
Žiaci 1. ročníka sa v rámci mediálnej výchovy oboznámili so základnými druhmi médií, rozdeľovali médiá na tlačené, elektronické a digitálne. Hodina mala názov: "Aké médiá mám v detskej izbe". Do pojmovej mapy zakreslili médiá, s ktorými prichádzajú do styku. Vysvetlili si význam a dôvody využívania médií v škole, vo voľnom čase. Porozprávali sme si aj o možnostiach nebezpečenstva pri využívaní médií.
Druháci mali na tabuli pripravené rôzne obrázky, na základe ktorých mali rozhodnúť, ktoré z nich nám poskytujú informácie - médiá. Porozprávali si o funkciách médií - informačná, zábavná, kultúrna, sociálna. Nakoniec si zaspievali pieseň s hudobným sprievodom a prečítali si úryvok z rozprávkovej knihy a encyklopédie, na internete vyhľadali cudzie slovo.
Na výučbu mediálnej výchovy využili v 3. ročníku internetový portál http://sk.sheeplive.eu/, kdesi prehrali videá, ktoré súvisia s internetom, mobilným telefónom, ... Bola to nenásilná forma ako žiakov naučiť ich bezpečnosti a ochrany na internete.
V úvode hodiny si štvrtáci vysvetlili, čo sú médiá, čo je ich cieľom a ako ich delíme. V druhej časti hodiny sa zamerali na digitálne médiá, konkrétne internet. Žiaci samostatne vypracovali 3 úlohy z portálu www.kozmix.sk s názvom Internet a ja, Nástrahy internetu a Slušné správanie na internete.
5. ročník - V úvode hodiny sa porozprávali o konkrétnych sociálnych sietiach, mobilnom telefóne a tablete. Potom diskutovali na témy Sociálne siete a ich nástrahy, spam, Dodržiavanie súkromia na internete, Zásady telefonovania. Rozoberali konkrétne zážitky - obťažovanie opakovanými telefonickými hovormi, posielanie videí a nevhodné správanie sa na sociálnych sietiach.
V rámci občianskej náuky sa šiestaci venovali mediálnej výchove. Zamerali sa na mobilné telefóny, ich používanie doma, vonku, v škole. Pomocou knihy Mediálna výchova žiaci riešili niektoré úlohy. Uvedomili si, že mobil je potrebná vec, ale nie nevyhnutná pre život.
Žiaci 7. a 8. ročníka na etickej výchove v rámci mediálnej výchovy vypracovávali pracovné listy, na ktorých boli zobrazené rozličné spoločenské situácie odzrkadľujúce súčasnú spoločnosť - na každom obrázku sa ľudia hrali s mobilom a nekomunikovali so svojim okolím. Žiaci posudzovali správnosť konania, prípadne nesprávnosť, zadefinovali používanie techniky v spoločnosti a na spoločenských podujatiach. Potom zvažovali výhody a nevýhody techniky pre ľudský život, vzájomnú komunikáciu a vzťahy medzi ľuďmi.
Žiaci 9. ročníka diskutovali o integrácii a využití IKT v škole - zadávanie a odovzdávanie úloh elektronickou formou, vytváranie projektov, samoštúdium zadanej témy na internete, častejšie používanie edukačného softvéru a interaktívnych tabúľ, elektronické žiacke knižky.
Radujme sa, veseľme sa...
Na začiatku adventu, obdobia príprav na vianočné sviatky, sa žiaci I. stupňa zúčastnili predvianočného programu v strážnickom skanzene s názvom Radujme sa, veseľme sa... Pracovníci múzea sa snažili žiakom priblížiť adventný a vianočný čas tak, ako ho prežívali naši predkovia na prelome 19. a 20. storočia. Žiaci mali možnosť nazrieť do interiérov obydlí s adventnou a vianočnou výzdobou, kde na nich dýchla atmosféra života obyvateľov vidieka pred viac ako sto rokmi. Videli pečenie vianočných oblátok a cukroviniek, zaspievali si koledy, oboznámili sa s predpoveďou budúcnosti. V detských tvorivých dielňach si mohli deti ozdobiť perník, vyrobiť vianočnú ozdobu z papiera alebo vyrezať malú drevenú vianočnú ozdobu. A samozrejme žiaci nezabudli ani na svojich najbližších, ktorým priviezli z výletu rôzne darčeky s vianočnou tematikou. Všetkým prajeme krásne a príjemné prežitie adventného obdobia v kruhu svojich najbližších.